Pri brisanju kože se izogibajte drgnjenju, da ne poškodujete kože in tako razširite okužbe.
Vročinski izpuščaj
Vročinski izpuščaj je pogost v poletnem času, zanj pa ste lahko bolj dovzetni, če se veliko ukvarjate s športom. Običajno se pokaže kot rdeč izpuščaj na koži.
Vročinski izpuščaj, ki ga imenujemo tudi intertrigo, je okužba na površini kože, ki jo povzročajo kvasovke in bakterije. Razvije se na predelih telesa, kjer se vlaga ujame v notranjosti kože, saj se kvasovke iz rodu Candida z lahkoto množijo ravno takrat, ko se spremenijo pogoji v koži in ta postane bolj topla in vlažna.
Simptomi vročinskega izpuščaja
Če opazite enega od naslednjih simptomov, imate morda vročinski izpuščaj:
- rdeč izpuščaj, ki je luskast na robovih,
- občutek zbadanja,
- pekoč občutek,
- razpokana koža (med prsti na rokah ali nogah),
- žulji,
- neprijeten vonj.
Z zdravnikom se posvetujte v naslednjih primerih:
- Vaš izpuščaj je trdovraten.
- Vaši simptomi so posledica čezmerne telesne mase – pri zdravniku boste prejeli nasvete o hujšanju.
- Ste nosečnica ali starejša oseba.
Kaj je vročinski izpuščaj
K razvoju vročinskega izpuščaja prispevajo vlaga, trenje in premajhna zračnost. Zato je razumljivo, da se pojavlja na predelu kožnih gub ali območjih, ki so običajno pokrita. Ravno zato lahko telesna vadba vpliva na večjo pojavnost simptomov.
Zdravljenje vročinskega izpuščaja
Vedno je najbolje, če začnete vročinski izpuščaj, povezan s kandido, zdraviti zgodaj z izdelki za lokalno uporabo, kot je krema ali pršilo.
Če imate vročinski izpuščaj povezan s kandido, ga lahko zdravite z zdravilom Canespor® v obliki kreme ali pršila.
Odkrijte izdelke
Preprečevanje vročinskega izpuščaja
Prizadeta površina kože naj bo suha, hladna in izpostavljena zraku.
Nežno očistite kožo in nanesite vlažilno ali zaščitno kremo.
Izogibajte se tesnim oblačilom, ki lahko drgnejo vašo kožo, in raje izberite naravne tkanine namesto sintetičnih vlaken.
Dejstva o vročinskem izpuščaju
Če je vaš življenjski slog aktiven, je tveganje za okužbo z vročinskim izpuščajem večje.
Vročinski izpuščaj se pojavi na manj zračnih predelih, kot so pazduhe, zadnji del kolen, predel med prsti dlani in stopal.
Osebe s povišano telesno težo ali oslabljenim imunskim sistemom zaradi kemoterapije ali okužbe z virusom HIV, sladkorni bolniki in tisti, ki so izpostavljeni visoki vročini in vlagi, osebe, ki nosijo pretesna oblačila in obutev ter nepokretne osebe imajo veliko večjo možnost za razvoj vročinskega izpuščaja.
Preberite več o zdravju kože in stopal
Spoznajte vse o glivični okužbi stopala
Spoznajte vse o glivični okužbi stopal in o tem, kako se lahko okužite. Preberite vse o simptomih te glivične okužbe in o tem, kako jo lahko zdravite. Preberite napotke o preprečevanju glivične okužbe stopal.
Vse, kar morate vedeti o glivični okužbi dimelj
Spoznajte, kaj je glivična okužba dimelj in kaj jo lahko povzroča. Preberite vse o zdravljenju glivične okužbe dimelj, simptomih in preprečevanju.
Dejstva o lišaju (dermatofitiji)
Spoznajte, kaj je lišaj, kaj ga povzroča, kako se širi in kdo lahko zboli. Preberite vse o običajnih simptomih lišaja in zdravljenju ter preprečevanju
Preberite več o vročinskem izpuščaju
Spoznajte, kaj je vročinski izpuščaj, kaj ga povzroča in kdo je ogrožen za okužbo. Preberite več o simptomih vročinskega izpuščaja, njegovem zdravljenju in preprečevanju.
Praktični nasveti za higieno kože in stopal
Spoznajte praktične nasvete in se naučite vse o preprostih higienskih navadah, ki vam lahko pomagajo pri preprečevanju in širjenju glivičnih okužb.