Kaj je vročinski izpuščaj??
Vročinski izpuščaj je lahko srbeč in boleč, vendar vam ni treba skrbeti, da bi se okužili, saj ni nalezljiv. Vročinski izpuščaj ali intertrigo je glivična kožna bolezen. V obliki rdečkastega izpuščaja se lahko pojavi na predelih gub, kjer prihaja do drgnjenja kože in kjer je manj možnosti za kroženje zraka.
Običajno ga boste opazili pod rokami, med kožnimi gubami vratu, na zadnji strani kolen, pod prsmi, na dimljah in med kožnimi gubami na trebuhu. Predeli med kožnimi gubami so topli in vlažni, kar pa je primerno okolje za razrast mikrobov.
Vročinski izpuščaj se pogosto pojavlja skupaj z okužbo, ki jo povzročajo kvasovke iz rodu Candida in druge vrste gliv ali bakterij.
Kaj povzroča vročinski izpuščaj?
Dejavniki, ki lahko povzročijo okužbo kože ali jo poslabšajo, so: vlaga, vročina, pomanjkanje zračenja in trenje v kožnih gubah. K razvoju okužbe prispevajo tudi znoj, urin in ostanki blata.
Kdo je najbolj ogrožen za vročinski izpuščaj?
Pri vas obstaja večje tveganje za razvoj vročinskega izpuščaja, če:
- imate prekomerno telesno težo,
- imate sladkorno bolezen,
- imate oslabljen imunski sistem zaradi kemoterapije ali virusa HIV,
- imate ortozo, opornico ali umetno okončino,
- ste izpostavljeni visokim temperaturam in vlagi,
- nosite pretesna oblačila in čevlje,
- ste za dlje časa priklenjeni na posteljo.
Vročinski izpuščaj je bolj pogost v poletnih mesecih ali pri ljudeh, ki se veliko ukvarjajo s športom. Intertrigo pogosto doleti dojenčke, ker so bolj okrogli, imajo krajše vratove in sključeno držo. Čeprav so videti prikupno, pa so njihove kožne gube popolno mesto za nabiranje vlage, zato jih morate redno umivati.
Simptomi vročinskega izpuščaja
Bayer ima na voljo raznolike izdelke z različnimi učinkovinami glede na resnost vaših simptomov:
-
Canespor® 10 mg/ml dermalno pršilo je izdelek zelo primeren za nanos na težko dostopne predele. Zdravi okužbo in lajša simptome. Ima tudi protivnetni učinek.
Okuženi predeli naj bodo hladni, čisti in suhi, da se izognete vročinskemu izpuščaju.
Če simptomi ne izginejo, se posvetujte s svojim zdravnikom. Morda se boste morali posvetovati tudi glede hujšanja, če je vaše stanje povezano s prekomerno telesno težo. V primeru bakterijske okužbe vam bo zdravnik morda predpisal antibiotik.
Če ste noseči ali starejši, protiglivično zdravilo morda ni primerno za vas. Zdravnik vam lahko priporoči nadomestno zdravilo.
Preprečevanje vročinskega izpuščaja
Lahko poskusite zmanjšati tveganje za intertrigo. V pomoč vam bodo ti nasveti:
- Vaša koža naj bo hladna, suha in izpostavljena zraku.
- Ne drgnite kože, ampak jo raje tapkajte. Z drgnjenjem do suhega lahko kožo poškodujete in razširite okužbo.
- Po uporabi zdravila si vedno umijte roke, da preprečite širjenje okužbe.
- Kožo nežno očistite in nanesite vlažilno kremo ali zaščitno sredstvo oz. kremo.
- Uporabljajte mila in izdelke za nego kože, ki so brez dišav, da čim bolj zmanjšate draženje kože.
- Ne nosite tesnih oblačil ali čevljev, ki lahko pritiskajo na prizadeti predel. Če imate izpuščaje po prstih, nosite odprte čevlje.
- Izogibajte se pretesnim oblačilom, ki lahko drgnejo vašo kožo in izberite naravne tkanine (kot je bombaž) namesto sintetičnih vlaken (kot sta lycra in najlon), ker slednja zmanjšajo količino zraka, ki doseže kožo.